Mis on euribor ja miks euribori tõus laenumakseid mõjutab?
Lihtsalt öeldes on euribor keskmine intressimäär, millega Euroopa juhtivad pangad on valmis üksteiselt laenu võtma. Euribor on tähtsaim üleeuroopaline finantsnäitaja, mille eesmärgiks on hoida ühtsetel alustel Euroopa Liidu finantsstabiilsust.
Majanduse kasvu ja languse perioodidel muudetakse vastavalt vajadusele ka euribori taset. Majanduse tõusuperioodil on nii laenuintressid kui ka euribor madalal tasemel. Näiteks viimastel aastatel oli euribor lausa nullilähedane. Euribori tõus üle 2% sel aastal on tingitud üleeuroopalisest inflatsioonist ja Keskpanga eesmärgist rahapoliitikat karmistada, et majandust jahutada.
Ka paljudes pikaajalistes laenulepingutes seotakse laenutingimused euriboriga, et need oleksid proportsionaalsed muutuvate majandusoludega. Oma laenulepingust saad vaadata, kas sinu laen on euriboriga seotud ning millise aja tagant sinu lepingu järgi uut euribori määra arvestatakse ja laenumakset muudetakse.
Kuidas euribori tõusuga toime tulla?
Esmalt tasub olla oma olukorrast teadlik, vaadata üle oma laenuleping ja leida, millistel kuupäevadel sinu lepingu järgi euribori tase muutub. Seejärel saad Euribori liikumist jälgida näiteks ametlikul Euribori lehel, et aru saada, kui suur võib olla sinu laenumakse tõus.
Pankade veebilehtedel on olemas ka laenukalkulaatorid, mis aitavad järgmist laenumakset arvutada, kui sa sisestad oma laenujäägi, -tähtaja ja muud vajalikud andmed. Kui näed, et sinu laenumaksed võivad hakata euribori tõusu tõttu üle pea kasvama, võiksid kaaluda järgmisi abinõusid:
- Küsi laenuperioodi pikendust, et kuumakse tõusu leevendada
Uuri pangast oma laenuhaldurilt võimalusi laenuperioodi pikendamiseks, et vähendada oma igakuiseid laenumakseid. Tasub aga tähele panna, et sellisel juhul maksad kokkuvõttes rohkem intresse, seega kaalu põhjalikult, kas laenuperioodi pikendamine on sulle ikka kõige mõistlikum lahendus.
- Küsi teistest pankadest konkureerivaid laenupakkumisi
Kui sinu laenu tingimused tunduvad euribori tõusu kontekstis liiga karmid, võid küsida laenupakkumisi ka teistest pankadest, kes võivad pakkuda madalamat intressi või soodsamaid tingimusi.
Siinkohal tasub aga tähele panna, et isegi, kui teine pank pakub madalamaid intresse ja soodsamaid tingimusi, siis näiteks kodulaenu üleviimisega teise panka kaasneb mitmeid kulutusi. Tõenäoliselt tuleb sul sellisel juhul tasuda näiteks kinnisvara hindamise, lepingu muutmise kulud või notarikulud. Seega arvuta välja, kas kokkuvõttes ikka võidad panga vahetusega.
- Küsi maksepuhkust lootuses, et euribor läheb madalamale tasemele
Kuigi mitmed majandusteadlased loodavad, et järgmise aasta suveks võiks majandusolukord stabiliseeruda ja taas tõusma hakata, siis viimased aastad koos ülemaailmse epideemia ja sõjaga on meile näidanud, et juhtuda võib ka väga ebatõenäoliseid asju. Seega ennustamine on tänamatu töö.
Aga maksepuhkuse küsimine võib aidata väga kriitilises olukorras hinge tõmmata ning lootus püsib, et maksepuhkuse lõppedes võib ka euribor olla madalamal tasemel. Maksepuhkus tähendab üldjuhul aga seda, et laenu intressi tuleb endiselt sellel perioodil edasi tasuda ning kui laenutähtaega ei pikendata, on laenu põhimakse pärast maksepuhkust tasumata jäänud maksete võrra suurem.
Kokkuvõtteks tasub olla teadlik oma rahalistest võimalustest ja laenude tingimustest ning hoida ennast jooksvalt ka euribori tasemega kursis, et teha enda jaoks paremaid finantsvalikuid. Nagu ikka, enne iga laenulepingu sõlmimist tutvu hoolikalt teenuse tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjaga.